Warto wiedzieć

Każda mama chce, aby jej dziecko odżywiało się zdrowo i prawidłowo.

Niepubliczne Przedszkole Alutka w Jaworzu, ul. Cieszyńska 363
 
 

Jakich produktów nie powinien jeść przedszkolak?

Każda mama chce, aby jej dziecko odżywiało się zdrowo i prawidłowo. Niestety, w praktyce nie zawsze się to udaje. Dowiedz się, czego nie powinien jeść kilkulatek i sprawdź, jak możesz zastąpić niezdrowe produkty zdrowymi.

Słodycze

Do najbardziej niezdrowych słodyczy zaliczamy te, które długo rozpuszczają się w buzi - takie jak cukierki, lizaki - głównie ze względu na zagrożenie próchnicą oraz szkodliwe barwniki i konserwanty. Szczególnie niezdrowe są również tłuste, wysokokaloryczne kremy, dodawane do ciast z cukierni.

Uwaga - także na słodycze słodzone aspartamem! Sztuczne słodziki to produkt, którego w żadnym razie nie wolno podawać dzieciom.

Zdrowa alternatywa

Trudno całkowicie odmówić dziecku dostępu do słodyczy. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie słodkie przekąski są równie niezdrowe. Do zdrowych słodyczy należy np.:

  • czekolada (ze względu na zawartość magnezu i żelaza), należy jednak podawać ją dziecku w ograniczonych ilościach (jest wysokokaloryczna)
  • ciasto drożdżowe

Warto pamiętać również o zdrowszych odpowiednikach ulubionych przekąsek i dodatków. Zamiast lodów można podać dziecku schłodzony jogurt zmiksowany z owocami. Batonik z muesli z powodzeniem może zastąpić batonik z karmelem.

Fast Food

Hamburgery, pizza i frytki to nie tylko bomby kaloryczne, ale również źródło niezdrowych substancji. Na cenzurowanym powinny się znaleźć zwłaszcza frytki - w procesie ich smażenia wytwarza się bowiem akryloamid - toksyczna substancja rakotwórcza (akryloamid wydziela się również w procesie powstawania chipsów ziemniaczanych).

Produkty typu fast food są ubogie w witaminy i składniki mineralne. Zawierają dużą ilość kalorii i nasyconych kwasów tłuszczowych (oraz kwasów tłuszczowych trans), a także sporą dawkę soli. Otyłość, podwyższone ciśnienie krwi i kontakt z substancjami rakotwórczymi to najważniejsze konsekwencje związane ze spożywaniem szybkich dań. Frytki i cola nie powinny być alternatywą dla domowego obiadu! Zadbaj o to, by spożywać z dzieckiem posiłki w popularnych sieciówkach jak najrzadziej.

Jeśli jednak zdarzy się wam wybrać do baru szybkiej obsługi, możesz potraktować to jako okazję do wytłumaczenia dziecku, że nawet w takim miejscu można (w pewnym stopniu) decydować o tym, co ląduje na talerzu i zamiast kalorycznego zestawu składającego się z hamburgera, frytek i coli, wybrać sok pomarańczowy i sałatkę.

Gotowe produkty i żywność wysoko przetworzona

Wśród produktów, których nie powinny spożywać dzieci są wszelkiego rodzaju gotowe dania (zwłaszcza te, które wystarczy zalać wrzątkiem), zawierające duże ilości glutaminianu sodu. Nie zaleca się również podawać dzieciom zmielonych wędlin, takich jak np. parówki. Okazuje się, że zawartość mięsa w parówkach nie przekracza zwykle 30 proc. - zazwyczaj nie jest to również mięso wysokiej jakości. Oprócz tego parówki zawierają sporą ilość substancji chemicznych i środków konserwujących. Parówki często podaje się dzieciom, ze względu na ich delikatny smak.

Zdrowszą alternatywą okaże się jednak chude mięso i chuda szynka (ale uwaga - szynka może zawierać sporo konserwantów). Wskazany jest zwłaszcza drób, a najlepszym sposobem podawania mięsa jest gotowanie, duszenie lub pieczenie w folii. Do produktów, przed którymi przestrzegają dietetycy, zaliczają się również dżemy i marmolady - ze względu na dodawany do nich benzoesan sodu, który może drażnić śluzówkę przewodu pokarmowego małego dziecka.

Do produktów niewskazanych należą również chipsy i słone przekąski. Chipsy, podobnie jak frytki, mogą zawierać akryloamid - rakotwórczą substancję wytwarzającą się w procesie produkcji.

Niezdrowe napoje

Napoje najzdrowsze dla dziecka to:

  • woda mineralna
  • kompoty
  • świeżo wyciśnięte soki
  • owocowe herbatki

Z całą pewnością należy unikać podawania dziecku słodkich, gazowanych napojów (oranżada i napoje typu cola). Do listy napojów niewskazanych dla dzieci należy również czarna herbata - zawiera taninę, która powoduje zmniejszone wchłanianie żelaza z pokarmów. Należy również uważać na soki w kartonach - zawierają sporą ilość cukru, przez co są wysokokaloryczne i wywołują próchnicę, a także sztucznych barwników i konserwantów. Największą pułapką jest jednak mylenie soków z nektarami lub napojami owocowymi. Alternatywą dla soków sklepowych są soki wyciskane w domu - zarówno owocowe, jak i warzywne.

Na liście rzeczy, jakich nie powinno jeść dziecko, znajdują się również:

  • grzyby (które nie zawierają prawie żadnych cennych składników, są za to ciężkostrawne)
  • surowe mięso (tatar i sushi)
  • mięso pieczone na ruszcie - potrawy z grilla podawane dziecku powinny być w trakcie przygotowywania owinięte w folię

autor: Anita Anders
źródło: http://www.mamazone.pl

Home | Przedszkole Alutka | Dla Rodziców | Galeria | Kontakt
Copyright © 2017 - Niepubliczne Przedszkole "Alutka". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Hand Drawn Ornaments by TrendyPacks.com / CC SA 4.0  |   Colorful Design Elements by Designious.com / CC A 4.0  |   Cartoon Clouds In Sky Vector by Freevector.com / SL